פרשת תצווה, שמות, פרקים כז-ל

4.3.17 ו' אדר תשע"ז

על מעיל ובגידות אחרות

הרבה גלית כהן קדם

בארוחת הערב הצהירה בתי: "אני בחיים לא אהיה דוגמנית". "למה?", שאלתי, "כי יכריחו אותי ללבוש בגדים לא נוחים, וזה ממש מעצבן", ענתה. רגע אחרי אנחת הרווחה הפמיניסטית תהיתי לעצמי: האם רק על דוגמניות נגזר מלבוש שאינו נוח להן? פרשת תצווה מספרת לנו על בגדי השרד של הכהנים, ובהם אפוד מצויץ ולו כתפות משובצות אבני שוהם, מעיל בעל שולי תחרה ופעמונים, כותונת, מצנפת, מגבעת, מכנסיים, אבנט, וכמובן, חושן כבד סביב הצוואר. אני מדמיינת את הכהנים מיוזעים ליד המזבח, עומדים במשך שעות ארוכות, מלוכלכים מדם, מחלב ומסולת, חולמים על הרגע שבו יוכלו לחזור הביתה, להתרחץ ולהחליף לטרנינג הישן והנוח.

התורה מזכירה לנו שהבגד משפיע על תפיסת התפקיד; הן של הכהן בעיני עצמו, בהיותו משרת בקודש, הן על הבאים להיעזר בו. לאסתטיקה תפקיד חשוב. באותה הנשימה העברית מזכירה לנו שהבגד עלול לבגוד, בנו, בייעודנו, בפנימיות שלנו. הבגד הוא גם בוגד. המעיל עלול להסתיר מעילה.

ואולי המעיל הכהני הזה תפקידו להזכיר לנו מעיל אחר; את אותו מעיל קטן שעשתה חנה לשמואל בתפקידו בקודש; מעיל זה, מתנה של אם לבנה היחיד, לנס שלה, הגן עליו מפני השחיתות שסבבה אותו והזכיר לו את ייעודו האמיתי.

רגע לפני פורים אנו נזכרים בכוחה של ההופעה החיצונית שלנו להשפיע על הסביבה, ואף על תפיסתנו העצמית. בה בעת שאנו מתחפשים אנו מצווים לזכור כי במראה החיצוני יש פוטנציאל גדול ל"ונהפוך הוא", ושומה עלינו להחזיק במתח שבין הבגד לבגידה באמת. 

(מבוסס על טור שנכתב במסגרת 929 – קוראים תנ"ך ביחד)

 
תמונת אילוסטרציה
 
על הכותבת
גלית כהן קדם היא הרבה המייסדת של קהילת "קודש וחול" בחולון של התנועה ליהדות מתקדמת [רפורמית], ושל מסלול תל"י – תרבות עברית בעיר. במסלול שני גנים ובית ספר יסודי צומח, שבהם לומדים למעלה ממאה תלמידות ותלמידים. גלית כהן קדם נשואה לאדר, אם להודיה, אורי ועברי, מתגוררת בחולון.
 

לתגובות והערות- לחץ/י כאן

לקריאת הפרשות הקודמות של "פותחים שבוע" לחץ/י כאן

להצטרפות לרשימת התפוצה של "פותחים שבוע" לקבלת מייל שבועי- לחץ/י כאן

———————————————————————————————————————————————————-

בקרוב!!!!
מופע התרמה מיוחד לקרן תל"י

לפרסום- מופע התרמה

לצפייה בהופעות של בת אלה ופרטים נוספים-

אתר https://www.bat-ella.com/

פייסבוק https://www.facebook.com/batellaofficial/

אינסטגרם https://www.instagram.com/batellaofficial/

בת אלה בקיסריה-
https://youtu.be/AXqFRts1ZQI

״מי כמוכה" ו"השיר של מרים״- הופעה חיה ב Joe's Pub, ניו יורק
https://youtu.be/iRFKHhFKsFs

״לו יהי״- הופעה חיה בהיכל התרבות תל מונד
https://youtu.be/fx4Sgn7gxbc

״תפילת הדרך״- הופעה חיה ב"זאפה" הרצליה
https://youtu.be/BYloTNwRRUE