פרשת תזריע מצורע, ויקרא, פרקים יב-טו

22.4.17 כ"ו ניסן תשע"ז

הרבה אריאלה גרץ-ברטוב

דיני הצרעת המופיעים בפרשה נקשרים במסורת ל"לשון הרע". הסיפור הידוע על מרים (במדבר יב, א-טז) מספר שהיא דיברה דברי רכילות על משה מאחורי גבו, ומיד לקתה בצרעת. מבחינת המסורת היהודית אמירת לשון הרע הינה חטא חמור כל כך מכיוון שהוא מחטיא שלושה אנשים: את האומר, את השומע ואת מי שמדברים עליו.

רבי ישראל מאיר הכהן ידוע בעולם היהודי בכינוי "החפץ חיים", על שם ספר מפורסם שכתב על לשון הרע. מספרים על החפץ חיים שבאחד הימים נסע מהעיר הגדולה ורשה שבפולין אל ביתו שבעיירה הקטנה ראדין. בזמן הנסיעה ישב על ידו איש קטן קומה לבוש בבגדים פשוטים שנראה כמו איכר, והם פתחו בשיחה. החפץ חיים שאל את האיכר: "לאן אתה נוסע?" והאיש השיב שהוא נוסע לראדין לפגוש את הרב המלומד, הקדוש והמפורסם החפץ חיים כדי לקבל ממנו ברכה.

החפץ חיים חש מבוכה גדולה מכל המחמאות שקיבל, ואמר לאיכר שלא צריך להגזים במחמאות. הוא אפילו אמר לו שהוא חושש שהוא טועה ושהרב אינו מלומד כל כך, ובטח ובטח שאינו מגיע לדרגת קדוש. האיכר התרגז על החפץ חיים, והכה אותו בפניו.

כשהגיעו לראדין נפרדו דרכיהם. כשהגיע האיכר לביתו של החפץ חיים וראה את מי הכה – התחיל לבכות, להתנצל ולהצטער.

מיד הרגיע אותו החפץ חיים ואמר לו שהוא אינו צריך להצטער. נהפוך הוא, הוא אפילו מודה לו על המכה, כי כך למד שלא רק שאסור לאדם לדבר דברים רעים על אנשים אחרים, אלא גם אסור לו לדבר דברים רעים על עצמו!

בתורה כתוב: "לֹא תְקַלֵּל חֵרֵשׁ" (ויקרא יט, יד). מדוע? מדוע לא לקלל מי שאינו שומע ממילא? התורה רוצה ללמד שהקללה משחיתה את נפשו של האדם. היא אינה פוגעת רק במי שמקללים אותו, אלא בראש ובראשונה – במקלל עצמו, וכמוה גם אמירת לשון הרע.

ברור שהסיפור על החפץ חיים איננו מעודד אלימות, חס וחלילה, הוא מלמד אותנו שאם נדע לכבד את עצמנו ואת הקרובים לנו ביותר – נקפיד גם בכבודם של כל בני האדם.

לשון הרע- תמונה

על הכותבת

הרבה אריאלה גרץ-ברטוב נשואה למֵנַש, יש להם שלושה ילדים, והם גרים במצפה הושעיה שבעמק יזרעאל.
אריאלה היא הרבה של קהילת "אמת ושלום" בנהריה, הקהילה הרפורמית היחידה בגליל המערבי. אריאלה עובדת בקרן תל"י כבר שנים רבות, השנה היא מתמקדת בעבודה בבית הספר האזורי ברגבה, ומלמדת בעיקר פלורליזם ביהדות ואמונה.


לתגובות והערות- לחץ/י כאן

לקריאת הפרשות הקודמות של "פותחים שבוע" לחץ/י כאן

להצטרפות לרשימת התפוצה של "פותחים שבוע" לקבלת מייל שבועי- לחץ/י כאן