כנס 40 שנה לקרן תל"י

 בסימן הצדעה למחנכי תל"י

שר החינוך נפתלי בנט אמר אמש (שלישי) באירוע לציון 40 שנה לקרן תל"י כי "לימוד היהדות וההצטיינות בה חשובים יותר מלימודי המתמטיקה והמדעים", בנט הוסיף כי קשה לומר זאת אך גם כמעצמת הייטק לדעתו "עלינו להיות מעצמה רוחנית ולייצא ידע רוחני לכל העולם. זה הפרק הבא של החזון הציוני שלנו. ככה נשוב להיות אור לגויים. כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים".

קרן תל"י היא קרן העוסקת בחינוך יהודי־ציוני במערכת החינוך הממלכתית, באירוע שנערך אתמול לציון 40 שנה לקרן, אמר עוד בנט: "אתם מבקשים כאן בתל"י לחדש את הימים של כולנו כקדם כי אתם יודעים, היהדות היא של כולם. לאף מגזר אין מונופול על היהדות והיצירה הזאת היא של כל עם ישראל במידה שווה. הקורפוס האדיר הזה הוא של כל עם ישראל במידה שווה. ואם על בניין האו"ם כתוב הפסוק המכוֹנֵן מישעיהו, המבטיח שבקץ הימים לא נלמד עוד מלחמה, ואם התרבויות הגדולות בעולם למדו מאיתנו להאמין באל אחד, לדאוג ליתום, לגר ולאלמנה, ואימצו את השבת כרעיון מכונן חוצה מגזרים ודתות, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו – לדעת פחות. כי זה שלנו. של כולנו".

בנט כזכור, תומך גם בלימודי המתמטיקה והמדעים, ולא רק בלימודי היהדות, ניתן לראות זאת בתוכנית הדגל שלו כשר חינוך שהיא תוכנית להעלאת מספר בוגרי חמש יחידות מתמטיקה ל-18 אלף בשנה. בנוסף משרד החינוך משקיע בתגבור משמעותי של לימודי היהדות, בעיקר בחינוך הממלכתי, במסגרת התוכנית הוגדלו התקציבים למרכזים לזהות יהודית, הפועלים בבתי הספר החילוניים, צעדים אחרים בתחום כוללים פרסום תוכנית "תרבות יהודית-ישראלית”, שמרחיבה את לימודי היהדות לכיתות א’־ט' והגדלה נוספת של תקציב "מסע ישראלי".

בכנס מנהלים שנערך בסוף אוגוסט לקראת פתיחת שנת הלימודים, אמר בנט כי "קרה דבר נורא בעם ישראל, יצא כביכול שהדתיים הפקיעו את התנ"ך והיהדות מכולם. לא כי אנחנו רעים ולא בכוונת מכוון, אבל יצא מצב שחלק ניכר מילדי ישראל לא מכירים את המורשת שלנו, לא מכירים מה זה קידוש". בנט הוסיף כי "אני לא רוצה להחזיר ילד אחד בתשובה, זו לא המטרה, המטרה היא שכולם יכירו את השורשים ואנחנו חייבים לתקן את זה. אני רוצה שילד דרוזי יהיה גאה במורשת הדרוזית וילד מוסלמי יהיה גאה במורשת המוסלמית, זה לא סותר, להיפך. תנאי הכרחי לכיבוד האחר הוא לחזק את המורשת הייחודית, כי דווקא מתוך ביטחון בזהות שלי אני הרבה יותר יכול לכבד ולאהוב את האחר”.

בלשכתו של שר החינוך נפתלי בנט הוסיפו בנוגע לנאום כי "על המהפך ההיסטורי שהשר מבצע במדעים, במתמטיקה ובאנגלית אין מה להרחיב. אך ללא ביסוס הרוח היהודית־ציונית של עם ישראל אין קיום למדינה".

לצפייה בנאום המלא

את אירוע חגיגות ה־40 לקרן תל"י פתח קוקטייל חגיגי במלון דן קיסריה בהשתתפות בכירים ואנשי עסקים, ביניהם ידיד הקרן מארה"ב בישראל דן שפירו.

בקוקטייל הוענקו אותות הוקרה מטעם הארגון למנכ"ל קבוצת שמיר הנדסה משה שרשוב המכהן גם כיו"ר אגודת ידידי עמותות מכון שכטר, לפעילה הקהילתית ובין מייסדי ביה"ס תל"י רעננה חנה שוורץ, ולמנכ"ל סודהסטרים וחבר הוועד המנהל במכון שכטר, דניאל בירנבאום שקיבל את האות בשמה של אשתו בת אלה.

מימין לשמאל: סול סנדרס, דוד שוורץ, פרופ' דוד גולינקין, דן שפירו, דניאל בירנבאום, מרים פרץ, משה שרשוב, ד"ר איתן שיקלי.כתבות נוספות בעיתון חזרה לעמוד הראשי