ראיון עם אנני אייזן

מהו התפקיד שלך בתל"י? מהן משמעותו וחשיבותו? ובמה נראה לך נכון להתמקד?

אני מנהלת הפיתוח הראשונה בתל"י, ותפקידי העיקרי הוא גיוס משאבים וניהול קשר שוטף עם תורמים בארץ ובחו"ל. לאור ההצלחה והגדילה של תל"י בעשור האחרון, יש צורך להרחיב את מעגל השותפים שלנו, כדי שנוכל להמשיך בדרכנו. וכך הגעתי לארגון הנפלא הזה.

אני מאמינה בעוצמה של תל"י, ואני רוצה לשתף את כל עולם הפילנטרופיה בעבודה החשובה הנעשית פה. בארץ החלוקה די ברורה – היהדות שייכת לדתיים, ונער שלמד בבית ספר ממלכתי יכול להתגייס לצבא מבלי לדעת איך לעשות קידוש. אני מרגישה שהחברה בישראל פשוט מקבלת את החלוקה הזאת, ותל"י באה לשנות את זה ולשייך שוב את היהדות לכל היהודים.

 

ספרי לנו קצת על עצמך.

גדלתי בקהילה אורתודוקסית בניו יורק וחונכתי על ערכי הציונות, לכן עלינו לארץ בשנת 2006. היום אנחנו גרים במודיעין. אני נשואה לג'יי ויש לנו ארבעה ילדים, נורית בת 20, עמנואל בן 16, תהילה בת 15 וטיבי בן 13. תמיד עבדתי במגזר השלישי מתוך אמונה שכך אפשר לתקן את העולם. אני גם תמיד משתדלת לעבוד במקומות שאני מתקשרת אליהם, ובעבר עבדתי בקרן רש"י, ביד ושם ובמרכז יצחק רבין.

פעם קיבוצניק שמוצניק היה יכול לדקלם בעל־פה את כל ספר תהלים. בעיניי זה דבר כל כך נכון, שהיהדות מושרשת בנו כתרבות, ואנחנו לא מנסים להרחיק את היהדות מהחילונים. אני מאמינה שדרך לימודי תרבות יהודית בבתי ספר ממלכתיים נוכל לאחד את העם שלנו וליצור קו שמאחד בין כולנו.

 

מהו ה"תסריט" הנכון ללימוד היהדות בבתי הספר של תל"י לדעתך? וכיצד את רואה את עצמך משולבת ב"תסריט" זה?

אני לא רואה תסריט אחד, לכל בית ספר יש האופי שלו, וכל בית ספר מקבל על עצמו את החינוך ואת הערכים של תל"י ויוצר משהו אחר. לא משנה מה התסריט, יוצאים מזה רק דברים חיוביים. אני צופה לעתיד ומאמינה שלאט־לאט תל"י תהפוך להיות ה"מיינסטרים", והרעיון של בית ספר תל"י לא יהיה דבר מיוחד, אלא החינוך שכל ילד בישראל ירכוש. בהיותי מנהלת פיתוח אני האמצעי להצלחה של תל"י ולא המטרה.

 

אילו אתגרים את רואה לנגד עינייך בבואך לתל"י? והאם יש לך רעיונות לדרכים להתמודד אתם?

אני רואה אתגר גדול בהתמודדות עם משפחות חילוניות ובהצגת תל"י בפניהם. אני מרגישה שאנשים מפחדים שמנסים "להחזיר אותם בתשובה", ושהרעיון של תל"י מרתיע אותם ומכעיס אותם, אולי משום שהוא מערער את הזהות החילונית שלהם. חשוב לנו להסביר למשפחות כאלה שתל"י אינה תכנית לחזרה בתשובה, המטרה של תל"י היא ליצור זהות יהודית חזקה ולהעשיר את הידע של התלמידים. אנחנו עם אחד בצבעים שונים ומגוונים, והמטרה של תל"י היא לחזק את הזהות של העם היהודי, לא להפוך אנשים לדתיים.

 

מה עוד היית רוצה לספר לנו ולחלוק אתנו?

אני באמת מאמינה שחינוך יכול להיות חוויה בונה, אך היא יכולה גם להרוס. הכי חשוב שהמחנכים והצוות יהיו אנשים מצוינים כדי שהחוויה של החינוך תהיה חיובית. אני רואה את העבודה שעושים עם המחנכים בתל"י לפני שהם עומדים מול הכיתה, ואת המאמץ שעושים כדי לבחור אנשי צוות ראויים שיכולים להפוך את החינוך לחוויה בונה. לצערי, מה שקורה בתל"י הוא היוצא מן הכלל, והלוואי שכל משרד החינוך היה פועל כך, כדי שכל ילד בישראל יקבל חינוך שבונה אותו.כתבות נוספות בעיתון חזרה לעמוד הראשי