פיטר ברויגל (האב), משחקי ילדים, 1560

את הציור "משחקי ילדים" צייר פיטר ברויגל בשנת 1560. התמונה צוירה בצבעי שמן על לוח עץ, ונמצאת כיום במוזאון לתולדות האומנות בווינה.

הקומפוזיציה של הציור אלכסונית. מאחור מצויר מעלה של רחוב ראשי בכפר בתיאור פרספקטיבי, ומימין המרחב הפתוח של העיירה הפלמית. סגנון הקומפוזיציה בציור נקרא– wimmelbild  סגנון המאופיין בציור דמויות קטנות רבות (לעתים גם חיות) במשטח ציורי נרחב. הציור מונומנטלי – פורש יריעת התרחשות רחבה ובה אפיזודות רבות המתארות את המשתתפים בהן תוך כדי משחק. נקודת התצפית על הציור היא מגובה בינוני כלפי מטה.

בציור מצוירים כ-200 ילדים, והם משחקים בכ-90 משחקים. חלקם מוכרים גם בימינו, כמו חמש אבנים, סביבון, תופסת, טיפוס ועוד. ילדים הם גיבוריה היחידים של היצירה, אין בה שום מבוגר, וההתרחשות היחידה המתקיימת בה היא ילדים משחקים. גיל הילדים נע מגיל צעיר מאוד (גיל שלוש בערך) ועד גיל הנעורים (גיל 15 לערך). היצירה מבטאת את הגישה שהייתה מקובלת בתקופתו של ברויגל שילדים הם מבוגרים קטנים. כל הדמויות לבושות מלבושי מבוגרים: הבנות בסינרים ובכובעים כמו של אמהותיהן, והבנים במעילים ובכובעים כמו של אבותיהם.

לצפייה בתמונה בהגדלה - הגדלה ע"י גלילת גלגלת עכבר המחשב - דרוש תוסף פלאש

הגדלת התמונה ללא תוסף פלאש

הציור מציג משחקי ילדים מגוונים, ובהשראתו אנו מציעים לפתח שיחה על כללי הזהירות הנדרשים במשחק.כתבות נוספות בעיתון חזרה לעמוד הראשי