שלום רב,

 

"לְיַד מִטָּתִי מַשַּׁק כַּנְפֵי עִתּוֹן" (יהודה עמיחי, שישה שירים לתמר, א)

 

במשק כנפיים מהיר הגענו אל העיתון הרביעי והאחרון לשנת הלימודים תשע"ו-תשע"ז.

המשורר מדמה את העיתון לתנועת הכנפיים של הציפור, המשמיעה צלילים. מהם צליליו של העיתון? מהם דבריו? או אילו צלילים מהדהדים מעיתון תל"י כאשר אנו מעיינים וקוראים בו?

מטרת עיתון תל"י היא להשמיע את צלילי הקריאה, הלימוד, החוויה, העשייה והיצירה המתקיימים בבתי הספר, בגני תל"י ובעשייתה הרחבה של הקרן. יש צלילים דומים, ויש צלילים בעלי מאפיינים ייחודיים.

המוזיקה היא אמנות סידור הצליל, ועיתון תל"י הוא במה להשמעת המוזיקה הזאת, המורכבת מצלילים מגוונים ורבים. צלילים אלו שייכים כולם לעולם התרבות היהודית-ישראלית. מטרת העיתון היא להביאם אל העוסקים בתחום ואל המתעניינים בו.

את המילה "עיתון" חידש, כידוע, אליעזר בן יהודה, והיא מופיעה בפעם הראשונה בעיתוניו בשנת 1891. המילה "עיתון" החליפה את הצירוף המקובל עד אז "מכתב עתי", או "מכתב עת". בן יהודה בחר במילה התנכית "עֵת", וממנה יצר את המילה "עיתון". אנו, בעקבות דברי קהלת "לַכֹּל זְמָן, וְעֵת לְכָל חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם" (ג, א), קבענו ארבע עִתִּים לעיתון בשנה: סתיו, חורף, אביב וקיץ. בכל רבעון יוצא העיתון, ובעִתִּים אלו הוא משמש לשיתוף הידע והעשייה בקרב העוסקים במלאכת התרבות היהודית-ישראלית בקהילה הרחבה.

מטרה חשובה נוספת של העיתון היא יצירת ערוץ תקשורת לקהילת ההורים. קהילה היא קבוצת אנשים שיש לה עניין משותף, ואנו מציעים לכם, הורי תל"י, להוות קהילה שהמשותף לה הוא העיסוק בתרבות ובזהות היהודית-ישראלית. בכל עיתון אנו מצרפים הצעה לפעילות להורים וילדים המאפשרת שיח משמעותי ו"צלילי מוזיקה" נעימה בתוך המשפחה באמצעות עולם התוכן היהודי. הפעילות המוצעת כוללת טקסטים, תמונות, סרטונים ושאלות לשיח משפחתי.

כמו כן, פתחנו עבורכם ההורים במה למכתבי מערכת, שבהם תוכלו להביע דעתכם ובכך להעמיק את הדיון, החשיבה, הביקורת והבנייה של השיח המשפחתי בתל"י. אפשר ומומלץ להיכנס לקישור "להצטרפות לרשימת התפוצה של עיתון תל"י - לחץ כאן" וכך העיתון יגיע ישירות אליכם, בלא שתהיו תלויים בגורם מתווך.

דף הפעילות בגיליון הזה עוסק בכללי הזהירות הנדרשים מילדים וממבוגרים, בעיקר בחופשת הקיץ, ואנו מקווים כי תמצאו שהוא מועיל ומעניין.

בברכת חופשה נעימה, "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם" (דברים ד, טו) .

ד"ר איתן שיקלי - מנכ"לכתבות נוספות בעיתון חזרה לעמוד הראשי